Szerző Téma: Távvezérlés Málna PC-vel interneten keresztül  (Megtekintve 1483 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető HG4FC, Tóni

• Administrator
  • Hero Member
  • Hívójel megszerzésének időpontja: 1984
Távvezérlés Málna PC-vel interneten keresztül
« Dátum: 2016-06-05, 20:55:07 »
Üdv,

Egy téma kapcsán, ami most a dolog szempontjából érdektelen,
meg valósítottam egy távvezérlést málna PC-vel (Raspberry PI).

A felhasznált Python és PHP kód nem saját.

Linux alapismeretekkel nem kívánok foglalkozni, feltételezem, hogy aki használ málna PC-t,
az minimum az alapismeretekkel tisztában van. Tehát például az apt-get parancs használatát
nem fogom részletezni.

A szükséges eszközök:

Málna PC valamilyen Linux-al, konfigurált vezetékes vagy Wifi hálózattal
Putty vagy egyéb terminál program
PC amiről eléred a málna PC-t SSH-val

Használhatod a málna PC grafikus felületet is én személy szerint útálom,
csak eszi az amúgy is kevéske erősforrást.

1 darab LED + 470Ohm ellenállás

Jó tápegység a málna PC-hez.

És akkor itt időzzünk egy kicsit.

Mi az, hogy jó tápegység.

Olyan ami stabil DC 5.2Voltot és folyamatos min. 600mA-es áramot biztosít a málna PC-nek.
Alpban 500mA áramot kajál.

Nem jó a mindenféle mobil telefon tápegység. Mindegyikre rá van írva, hogy 5.0 Volt.
Jó ha egyet olyat találtam tíz közül ami, terheletlenül tudta az 5.0Voltot.

Terhelve meg, ne is beszéljünk róla.

Miért írom, hogy 5.2Volt legyen és ne 5.0Volt. Mert a málna PC-ben a mini USB csatlakozó után 120-130milli Voltot
megeszik valami. A kapcsolási rajzot megnézve ott semmi nincs sorban, csak egy 1A-es vélhetően polyswitch biztosíték.

Ennek még nem jártam a végére, de az száz százelék biztos, hogy ha 5.00 Volt megy be, akkor például a GpIO
csatalkozón már csak 4.6-4.7 Volt mérhető és ami még ennél is rosszabb ugrál össze vissza.

Ezek után nem lehet csodálkozni ha a kis időnként váratlanul lefagyott.
Pláne lefagyott ha egy USB eszközt csatlakoztattam vagy lehúztam.

Az USB csatlakozók 5Voltja is ugyanonnan van táplálva, tehát az USB eszközök is ugynazt a tápegységet terhelik
mint amit a gép.

Tehát ha fagyás mentes és jól működő gépet akarsz, akkor edjál neki 5.2Voltot egy min. 1A-es tápegységből.

Lehet, hogy ez a probléma, csak az én gépemet érinti.
De egyszerűen kideríthető, kapcsolj egy biztosan stabil 5.00Voltot a mini USB-re és mérd meg a GpIO
porton az 5Voltot. Ha ott is 5.00Voltot mérsz, akkor hurrá. Ha kevesebbet és még ugrál is a feszültség, akkor
a probléma ugyanaz mint nálam.

Nos ennyit a tápegységről.

Szoftver igény:

- web szerver + PHP támogatás
- Python
- GPIO modulok, pl. wiring.pi2

Web szerver gyanánt, barátom javaslatára kipróbáltam a Lighttpd-t. Telepítés egyszerű https://wiki.ubuntu.com/Lighttpd%2BPHP

apt-get install lighttpd php5-cgi
lighty-enable-mod fastcgi
lighty-enable-mod fastcgi-php
service lighttpd force-reload

Ha kész, akkor "támadjuk" meg a málna PC-t egy böngészővel: http://malnapcip/index.php

Ha jól sikerült a web szerver telepítés, akkor egy PHP információs lapot kapunk.

A szerver a 80-as TCP porton fut, a gyökér mappa a /var/www
(konfigurációs állomány a /etc/lighttpd útvonalon lighttpd.conf)

Ha ez megvan, akkor a másold az alábbi fájlokat a /var/www-be

relay-control.php
remote-relay.py

Az utóbbit teheted máshová is én itt láttam célszerűnek.
A remote-relay.py-t tegyük futatthatóvá.

A /var/www-ben hozz lérte egy relay-status.txt vagy másold oda a mellékletben találhatót.

A PHP ezt a fájl írja és olvassa, tehát a web szervert futattó usernek írási jog kell rá.

Most kösd rá a LED-et a 470Ohmos ellenálással a GpIO 17-re a másik felét a GND-re.

Indítsd el a Python programot:

python remote-relay.py

Most egy böngészőből hívd meg a http://malnapcip/relay-control.php -t.

És kapcsolgasd a LED-t. :-)

A kód szabadon továbbfejleszthető több kimenetre és bemenetek kezelésére is.

73' Tóni

Nem elérhető HA7JVV

• Jr. Member
  • **
  • Hívójel megszerzésének időpontja: 1997
Re:Távvezérlés Málna PC-vel interneten keresztül
« Válasz #1 Dátum: 2016-06-06, 10:55:24 »
Szia Tóni,

Jó kis írás, gratulálok!
Ennek a cikknek a forrása alapból véletlen nem netes relévezérlésre készült?
http://www.reuk.co.uk/Simple-Raspberry-Pi-Relay-Control-over-the-Internet.htm

A tápegységes részéhez még annyi hozzáfűznék, hogy az Rpi2 stabil működéséhez még az 1A-os is kevés - főleg ha az ember több dologgal is akar egy időben kísérletezni.
Ajánlott egy 2A-os beszerzése, ezalatt bizonyos esetekben nagyon instabillá válhat a rendszer működése - megmagyarázhatatlan fagyások, stb.

A valós távvezérléshez érdemes proxy-n keresztül előtte ellenőrizni az rpi 80-as portjának kifelé nyitottságát is és adott esetben megejteni a szükséges konfigurálást rpi-n, routeren és tűzfalon. Localhostról mindig megy a dolog, de a net már más. Sajnos sok szolgáltató blokkolja a kliensgépek elérhetőségét a netről.
73' Viktor
Do more with less.

Nem elérhető HG4FC, Tóni

• Administrator
  • Hero Member
« Válasz #2 Dátum: 2016-06-06, 21:49:28 »
Szia Viktor és mindenki,

Egyébként a linkelt helyről származik a forráskód, de az alapján elég nehéz összehozni + nem mindenki sejti az angolt. :-)

Ami a tápegység dolgot illeti. Az áram egy dolog. De én megmértem 6 darab 5.00Voltosnak írt dugasz tápot.
4.5 és 4.8Volt között voltak, terheletlenül.

Az egyikre ami egy kb. 3x3 centis háromszög alakú, azt hazudta a gyártó, hogy 1000mA.

Aha, a mesében. A málna PC-vel megterhelve 4.4Volt. Üres járatban 4.6Volt.

Szóval én még mindig a jó nagy durung trafóban hiszek.

Most ugyan egy laptop adapterről járatom a PI-t, de az 3.45A-et tud és azt tényleg (DELL).

De a kis tápegység modulon, ami most ugyan step down, 5.2Voltot kell beküldeni a PI-be, hogy a PI-ben 5.00 Volt legyen. Szerintem az említett biztosíték zabálja fel a hiányzó villanyt.

Ami az internetről elérhetőséget illeti. Nekem soha nem volt ezzel problémám.
Személy szerint a Dyndns VIP szolgáltatást használom, így a dinamikus IP nem gond.

Úgy tudom, hogy a szolgáltató portot nem korlátozhat.
Az előfordul, hogy egyes szolgáltatóknál a szolgáltató eszközének távfelügyelete a TCP 80, de ez is ritka.

Egyébként sosem használok standard portokat az ilyen "titkos" kütyükhüz. Például, hogy a port scennelő hackerek dolgát nehezítsem. :-)

Na boldogság! Az a fő hogy egyenesen álljon aminek egyenesen kell állnia. :-)

73' Tóni

Nem elérhető HA7JVV

• Jr. Member
  • **
« Válasz #3 Dátum: 2016-06-06, 22:23:02 »
Szia Tóni,

Ezek a telefontöltő szerűségek tényleg vicc kategóriát képviselnek. Szívtam miattuk éppen eleget.

Idézet
Úgy tudom, hogy a szolgáltató portot nem korlátozhat.
Az internet elérhetőséggel kapcsolatban tényleg úgy kellene lennie, ahogy mondod. Úgy kellene, de még sincs mindenhol úgy.
Nekem volt olyan, hogy alapból működött, aztán egyik napról a másikra nem. Telefonáltam a szolgáltatónak ahol mondták, hogy bemenő aktivitást észleltek a 80 porton. Ezt támadásnak vették és letiltották - ugyebár, minek az. Máskor olyan is volt, hogy ők szóltak, hogy nem használhatom web és torrent szervernek a gépet... :D A legdurvább az volt, amikor egy vállalati köremail küldése után írtak, hogy nézzem át a gépem, mert az én ip-m alól spammelnek - vsz. vírusos.

Idézet
Személy szerint a Dyndns VIP szolgáltatást használom, így a dinamikus IP nem gond
Jaaaa, úgy könnyű!  ;D Nekem statikus van, de én is azt használom.

Amúgy mióta lettél ilyen nagy rpi fun? Ahogy látom, nagyon belevetetted magad a dolgok sürejébe!

Na, szabadság!  ;)
73' Viktor
Do more with less.

Nem elérhető HA4GBJ

• Sr. Member
    • HA4GBJ honlapja
  • Hívójel megszerzésének időpontja: 1985
  • Skype elérés: ha4gbj
« Válasz #4 Dátum: 2016-06-07, 07:42:27 »
A legszarabb - s egyben a legdrágább internet az Invitel.

Nem elérhető HG4FC, Tóni

• Administrator
  • Hero Member
« Válasz #5 Dátum: 2016-06-07, 10:51:50 »
A legszarabb - s egyben a legdrágább internet az Invitel.

Tóni,

Ez így általánosítva biztos nem igaz.
Ha neked problémád van a szolgáltatással, akkor azt az ügyfélszolgálattal kellene megbeszélni.
Tényeken alapuló érveket felsorakoztatva, mi a konkrét problémád. Belekiáltani a nagyvilágba, hogy ócska, nem segít semmin.

Viktor,

Már több éve pi fun vagyok.
Imádom, hogy pici, keveset fogyaszt és mindent meg tudok vele oldani, ami Linux kôrnyezetben van.
Kettö darab van. Az egyik most épp smart TV funcióban, Openelec Codi-val. :-) Tervben van további példányok beszerzése. A PI3 megjelenésével, az elözö verziók ára csökkent.

73' Tóni

Nem elérhető HA4GBJ

• Sr. Member
    • HA4GBJ honlapja
  • Hívójel megszerzésének időpontja: 1985
  • Skype elérés: ha4gbj
« Válasz #6 Dátum: 2016-06-07, 20:33:52 »
Nem lehet az invitellel megbeszélni semmit. Ezen már rég túl vagyok. Aki ezt a területi koncessziót kitalálta, az volt egy nagy állat. Más szolgáltató saját vonalat nem tud kiépíteni, mert "falura, parasztnak" ez az inter-nyet is jó. Ha úgy lenne, mint Ausztriában, ahol az Osztrák Posta birtokolja és fejleszti az összes internet infrastruktúrát - a szolgáltatók tőle bérlik a vonalakat - ott lehet azonnal váltani. Kirúgom a nekem nem tetsző szolgáltatót és még aznap benn az új szolgáltató modemje - ugyanazon a kábelen keresztül.
Amíg ezt nem fogják megcsinálni (az isfrastruktúra visszaállamosításával) - ez marad.

Nem elérhető HA7JVV

• Jr. Member
  • **
« Válasz #7 Dátum: 2016-06-08, 01:07:32 »
Az invitellel volt volt szerencsém nekem is 5-6 éve. Azt hiszem, talán egy évig ha bírtam. Iszonyat alja nálunk! A jelenlegi szolgáltatóm sem egy nagy durranás, emiatt is próbálkoztam velük - de inkább visszamenekültem a régihez! Egyik barátom még mindig kénytelen kitartani náluk, olyan helyzetben van mint 4GBJ Tóni. Azt mondja, a letöltési sebesség a 90-es évek derekát idézi, télen napokig nincs net(sic!), mint ahogyan viharok után sincs. Érdekesmód minden nagy vihar után kukázni kell a routert - modemet, ha 2-300 méterre csap be a villám. Ez évente min. 1 alkalom a város szélén...
Tech support nem foglalkozik semmivel, csak vonogatja a vállát. Semmi innováció vagy fejlesztés. Nem éri meg neki, vagy nem tudom.

4FC Tóni,

Nem is tudtam - bár mintha írtad volna tényleg valahol, hogy TV-zni azon szoktál.
Én 3 éve csábultam el teljesen. Egy nagyon jó kis masszív jószág. Semmi csicsa, op rendszer is letisztult. Atomstabil - 3 éve megy kikapcsolás nélkül. A fogyasztása gyakorlatilag nulla. Egyszer kiszámoltam, valami pár száz forintban mutatkozott meg az éves villanyszámlában. Ha nincs összevissza telepítve - konfigurálva, meg jó a tápja, akkor sosem fagy ki. Nekem elejétől megy kikapcsolás nélkül - 1-2x volt újraindítva, meg kb 2-3x 10 percet állt, amíg áramszünet volt. :D
Én szenzorok rádiós/usb-s adatgyűjtésre - vizualizációjára, belső weben http/sql szervernek használom terminálablakból. A GPIO port tele van rakva szenzorokkal, azokkal sincs gond. Még egy 128x64-es monokróm oled is lóg rajta, de ezt cserélgetni kell 1-2 évente...egyre halványabb lesz.

Gondoltam is rá, hogy venni kellene a HAM sarokba is egyet. Felragasztani az asztal alá, egy kis 14" LCD a falra, billentyű - egér. Rádióamatőr munkához a legjobb szerintem. Egyedül csak az tart vissza, hogy vine alatt vajon elmenne-e az Eagle... :D

Apropó Tóni!
Az NRF24L01+ 2.4GHz-es adóvevő modult ismered? Csak azért jutott eszembe, hogy a topiknyitó írásodhoz talán passzol egy kicsit.
Ezzel ki tudod úgy bővíteni a dolgot, hogy vezérelsz a modullal egy arduinot, vagy atmega MCU-t Rpi-ről. Az RPi-re meg megírtad az okosságot már.
pl. ha nem akarsz nagyon kábelezni, egy 400-500 forintos atmega + ez a 270 forintos modul már megoldás lehet, mondjuk antenna forgatásra, magnetic loop hangolásra - esetleg valamilyen smart home megoldásra. Inkább ezt tegye ki az ember pl. az udvarra, mint egy Rpi-t.  ;)
Szépen lehet SPI-n keresztül programozni. Alvó üzemmód is van. Én is használok egy ilyen megoldás. Szenzor adatot gyűjtök. Percenként 3x ad - a szenzor warm-up miatt 5-5 másodpercig. Atmega168, ez is altatva van, ha nem kell. Három jó minőségű ceruzaelemről 3/4 évig elmegy.
Ha kellenek a kompatibilis rpi-atmega python és C kódok akkor szólj, kicsit át kell szabni egyéni igényekre, de jobb, ha nem a nulláról írja az ember.

Majd írd meg kérlek a tapasztalataid alkalmasint, ha meglesz a 3-as verziód.
73' Viktor
Do more with less.