Szerző Téma: FT-250 javítás, átalakítás  (Megtekintve 1356 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető HA4GBJ

• Sr. Member
    • HA4GBJ honlapja
  • Hívójel megszerzésének időpontja: 1985
  • Skype elérés: ha4gbj
FT-250 javítás, átalakítás
« Dátum: 2016-02-29, 16:20:45 »
A mellékelt képeken látható egy FT-250 felújított és átalakított (REKI által elkövetett) tápegysége. A mazsola a süteményen az, hogy a transzformátor megpatkolt biztosíték miatt leégett, újra kellett tekercselni. A fontosabb tápfeszültségek részére külön belső biztosítékokat "rejtettem el".
A régi elkók annyira retkek voltak, hogy teljesen új alaplemezre, új anyagokkal építettem fel az áramköröket. A kimenetekre LED-es kontrollt tettem, hogy az egyes feszültségek megléte, vagy hiánya vizuálisan is látható legyen.
A trafó megtekercselése - különösen a zománchuzalok beszerzése - egy élmény volt.
Itt nem az eredeti hű javítás, hanem a megbízható működés vezérelt.

Nem elérhető HG4FC, Tóni

• Administrator
  • Hero Member
  • Hívójel megszerzésének időpontja: 1984
Re:FT-250 javítás, átalakítás
« Válasz #1 Dátum: 2016-02-29, 21:24:36 »
Vidéki városba kis szódával elmegy!  :D

Ügyes!

73' másik Tóni

Nem elérhető hg1dfb

• Jr. Member
  • **
  • Tami
    • tami.hu
  • Hívójel megszerzésének időpontja: 1998
  • Skype elérés: hg1dfb
« Válasz #2 Dátum: 2016-03-01, 05:54:37 »
..A régi elkók annyira retkek voltak, hogy teljesen új alaplemezre, új anyagokkal építettem fel az áramköröket. A kimenetekre LED-es kontrollt tettem, hogy az egyes feszültségek megléte, vagy hiánya vizuálisan is látható legyen.
..
- szuper.
 - azert azoknal a keramia legalabb 5W-os elleallaoknal illet volna egy kis legrest tartani a nyaknal es koztuk sem artana.., tul ossze vannak 'ragasztva'.

Nem elérhető HA4GBJ

• Sr. Member
    • HA4GBJ honlapja
« Válasz #3 Dátum: 2016-03-01, 08:50:01 »
A kerámia ellenállások csak a bekapcsolási rúgást csillapítják, 2 db 10Ω/5 W paralel kapcsolva, az adott áramnál némi disszipáció van, bakfitty.

Nem elérhető HA4GBJ

• Sr. Member
    • HA4GBJ honlapja
« Válasz #4 Dátum: 2016-03-01, 08:52:55 »
HG4FC-nek: szabad fordításban: Falura parasztnak elmegy...

Nem elérhető ha7vc

• Full Member
  • Hívójel megszerzésének időpontja: 1971
  • Skype elérés: vilicili
« Válasz #5 Dátum: 2016-03-01, 11:24:38 »
Én úgy ismerem, hogy: Parasztnak tanyára... Egyébként tetszik!

Vy73! Laci.
Make QSO, not war!

Nem elérhető HA4GBJ

• Sr. Member
    • HA4GBJ honlapja
« Válasz #6 Dátum: 2016-03-01, 16:56:39 »
Annak is tetszik, akinek csináltam. Szegénykém már lemondott róla. A trafótekercselés volt a leggázosabb munka (mint mindig) de jól előkészítettem a kondenzátorpapír és a prespán szigeteléseket, a sorokon végighaladván csak be kellett illeszteni és rögzíteni, aztán ment rá a következő sor. A számított papírforma bejött, mert a menetszámláló segített. kis villanymotor tekeri a csévét, beállítható fordulatszámmal, nekem csak a szálat kellett vezetni. Ha "rálépett" az előző menetre, megálltam, és kiigazítottam, aztán ment tovább. A motort lábkapcsolóval indítom. De lehet kézzel is tekerni, a végénél kézzel hajtom rá az utolsó meneteket.
Ha minden méretű zománchuzal egyszerre meglett volna, akkor 8 óra alatt elkészült volna a trafó.
Így hetekig tartott, mert fel kellett az anyagot hajtani. Tanyán, falun nem egyszerű a transzformátor tekercselő élete...és korán halnak...

Nem elérhető ha7vc

• Full Member
« Válasz #7 Dátum: 2016-03-02, 10:32:07 »
Sajnos ma már nagyon nehéz tekercselő huzalt felhajtani. Pár éve nekem is kellett volna, keresgéltem, mindenhol csak "tonnaszám" adtak volna. Aztán feladtam.  :(
Make QSO, not war!

Nem elérhető HA7HQ

• Full Member
  • Hívójel megszerzésének időpontja: 1987
« Válasz #8 Dátum: 2016-03-02, 16:06:43 »
Sajnos ma már nagyon nehéz tekercselő huzalt felhajtani. Pár éve nekem is kellett volna, keresgéltem, mindenhol csak "tonnaszám" adtak volna. Aztán feladtam.  :(

Villért Kistarcsa. A déltepsi Dél-Pesti kórház mögött van.
Ha viszel orsót, nagyon fognak szeretni. Bármennyit adnak
bármilyen zománchuzalból. Friss, néhány napos tapasztalat.

http://www.villert.hu/index.php?page=ertekesito_helyeink

Nem elérhető HA4GBJ

• Sr. Member
    • HA4GBJ honlapja
« Válasz #9 Dátum: 2016-03-02, 16:24:51 »
Van Veszprém-Gyulafirátóton egy tekercselő üzem, de oda csak autóval tudnék menni, ami jelenleg nincs. Busszal is mehetnék, de elég körülményes a járatsűrűség. A másik baj az, hogy csak egész gurigákat adnak, így 25-30 ezer forintot magammal kell vinnem. De készleteket nem akarok halmozni, mert ki tudja, meddig leszek képes egyáltalán tekercselgetni.
Vannak olyan bontott trafóim, amelyek egy percig sem voltak üzemben, azokból lespulnizással lehet nyerni huzalt, feltéve, ha jól meg tudom becsülni, hogy mennyi lehet rajta. A szedett-vedett, toldozott huzallal készült tekercsek zárlatveszélye nagyobb, mint az új huzallal való tekercselés.
Ezért, ha vállalok is tekercselést, akkor kérem hozni a zománchuzalt is. Az biztos, hogy ilyen feltételekkel nem üzlet a trafótekercselés. Nagyon esedeznie kell annak, aki szeretné, hogy tekercseljem meg neki a trafóját. Az "M"-magoktól meg erősen viszolygok amúgy is. E-I, ill. hypersil jöhet.

Nem elérhető HA4GBJ

• Sr. Member
    • HA4GBJ honlapja
« Válasz #10 Dátum: 2016-03-02, 16:40:49 »
Ha az ilyen kereskedőknek lenne vér a pucájukban, akkor letekercselnék a vevőnek a kívánt hosszú, vagy súlyú huzalt, külön dobra. A hosszt és a súlyt bármelyik huzaltáblázatból ki lehet venni, a trafószámító programok meg megadják a közepes menethosszt, amivel plusz ráhagyással ki lehet számítani a szükséges hosszt, vagy súlyt.

Nem elérhető HA7HQ

• Full Member
  • Hívójel megszerzésének időpontja: 1987
« Válasz #11 Dátum: 2016-03-02, 17:01:05 »
Ha az ilyen kereskedőknek lenne vér a pucájukban, akkor letekercselnék a vevőnek a kívánt hosszú, vagy súlyú huzalt, külön dobra. A hosszt és a súlyt bármelyik huzaltáblázatból ki lehet venni, a trafószámító programok meg megadják a közepes menethosszt, amivel plusz ráhagyással ki lehet számítani a szükséges hosszt, vagy súlyt.

Van vér a pucájukban, bármennyi drótot vásárolhatsz, csak örülnek, ha viszel csévét, nem kell nekik koptatni a szűkös készletüket. De adnak is, ha nincs.
Pont ezért ajánlottam őket, mert nagyon rendes társaság.

Nem elérhető ha7vc

• Full Member
« Válasz #12 Dátum: 2016-03-03, 10:53:46 »
Villért Kistarcsa.http://www.villert.hu/index.php?page=ertekesito_helyeink

Köszi Pali!

Ha legközelebb kelleni fog, felkeresem őket...

Vy73! Laci.
Make QSO, not war!