Szerző Téma: LINUX vagy Windows?  (Megtekintve 3212 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető HA4GBJ

• Sr. Member
    • HA4GBJ honlapja
  • Hívójel megszerzésének időpontja: 1985
  • Skype elérés: ha4gbj
LINUX vagy Windows?
« Dátum: 2013-05-20, 09:41:20 »
Én már öreg fejjel tanultam meg a számítástechnika egyes elemeit - felhasználói szinten.
Árulja már el valaki, mire jó a LINUX, vannak-e rá használható programok, összefér-e a Windows-al, egyszóval: érdemes-e foglalkozni vele.

Nem elérhető hg5vy

• Administrator
  • Jr. Member
    • Magyar websdr oldal
  • Hívójel megszerzésének időpontja: 1981
  • Skype elérés: hg5vy63
Re:LINUX vagy Windows?
« Válasz #1 Dátum: 2013-05-20, 14:08:27 »
A linuxon futtatható a windows (emulátor), de a windows alatt is futtatható linux, akár virtuális gépen.
Ha csak otthon akarod használni, magadnak mint átlagos felhasználó, a linux egyes verzióit simán tudod használni, akár mint a windowst.
De a linux egyes verzióit nem otthoni átlagfelhasználóknak szánták, hanem kimondottan szervereknek.
Tipikusan ilyen a debian.
Ezzel akár egy közepes, nagyobb vállalat infrastruktúráját ki lehet szolgálni, és sokkal kisebb az erőforrás igénye.
Vagy rádióamatőröknek tipikusan ilyen az APRS átjátszók, vagy a WEBSDR.

Szóval Linux alá minden megtalálható ami windows alá, persze máshogy hívják, de legroszabb esetben egy win wmulátorral szinte minden wundows program futtatható.
János
hg5vy

Nem elérhető HG4FC, Tóni

• Administrator
  • Hero Member
  • Hívójel megszerzésének időpontja: 1984
« Válasz #2 Dátum: 2013-05-20, 16:49:59 »
Szia Tóni,

A Linux egy nyílt forráskódú operációs rendszer.
A Windows-hoz hasonlóan több verziója is létezik. Csak néhány Debia, Ubuntu, RedHat.
Ezen verziók a Windows-tól eltérően párhuzamosan fejlődnek. A Windows verziók csak kihalással fejlődnek.
A teljes operációs rendszer és annak minden eleme nyílt forráskódú, ami azt jelenti, hogy bárki által elemezhető, és szabadon fejleszthető.
Míg a Windows esetében a felhasználó be van zárva a Microsoft által teremtett környezetbe, a Linux esetében a rendszer fejlesztésének és egyéni testre szabásának csak a fantázia szab határt.

Minden, ami egy átlag felhasználónak szükséges, böngésző, levelező, szöveg és táblázatkezelő, rajzoló, tervező program rendelkezésre áll a Linuxban. Természetesen van grafikus felület, nem is egyféle hanem sokféle. Kinek mi tetszik.

A Linux rendszer hardver igénye jelentősen szerényebb mint egy Windowsé.
Olyan egykártyás mini számítógépeken is működik a Linux amin a Windows sose fog.

Nálam például egy 300MHz-es órajelű CPU-val, 32mega RAM-al, egy 256Mb-os CF (pl. fényképező gépekben használják) kártyáról egy eredetileg routernek (internet átjáró) fejlesztett kártyán futva működtet egy APRS átjárót.

Nincs vírus probléma!!

Rádióamatőr alkalmazás is ezer féle van Linuxra.

Tehát csak ajánlani tudom, hogy kipróbáld.

A telepítés egyszerű, a telepítő készletek szabadon, ingyen letölthetők az Internetről.

Teljes magyar nyelvű verziók rendelkezésre állnak.

És rengeteg szintén teljesen ingyenesen elérhető kiváló dokumentáció van a neten, kezdve a Wiki-től.

73' Tóni

Nem elérhető HG9IEG

• Newbie
  • *
    • http://users.atw.hu/hg9ieg/index.html
  • Hívójel megszerzésének időpontja: 1994
  • Skype elérés: gg630504
« Válasz #3 Dátum: 2013-05-20, 19:13:07 »
Linux/Ubuntu-t használok.

Egyedül a perifériák kiválasztására kell odafigyelni.
Azaz a lapscanner, webkamera, DVB-T tuner kiválasztásakor a támogatott készülékek listájából kellett válogatnom ( TNX Zsolt HG2ECZ ).
Fényképezőgépeket, diktafont, GPS vevőt alapszinten kezel.
Bluetooth fejhallgató-mikrofonnál nem válogattam, működik.

Az alapszintű kezelés alatt azt értem, hogy a lapscanneren például van négy gomb ( PDF, auto scan, copy, e-mail ), ami a windows-os kezelőprogrammal biztosan szép dolgokat csinál, de Ubuntu felett hatástalanok. Ugyanakkor megfelelőképpen lehet vele scannelni.
Hasonlóan, a választott GPS vevőt mint háttértárat kezeli, de a térképfrissítést nem sikerült megoldanom.

Ugyanakkor nekem roppant kényelmes és hatékony.

Nem elérhető HG4FC, Tóni

• Administrator
  • Hero Member
« Válasz #4 Dátum: 2013-05-21, 20:14:55 »
Szia Tóni

"sőt CD-DVD olvasó-író sem, hanem 2 db USB csatlakozó. (Asus Eee PC) "

Létezik már USB portra csatlakozó optikai meghajtó.
Nekem is Eee PC-m van és van hozzá.

http://szamitastechnika.vatera.hu/pc_asztali_szamitogep_alkatresz/meghajto/cd_dvd_iro_olvaso/samsung_kulso_usb_dvd_iro_se_s084c_tobb_szinben_1747892966.html

Egyébként a LINUX kipróbálásához elég egy PEN drive. Van arról futtatható verzió.
Az Eee PC pedig tud USB-ről rendszert indítani.

"A legnagyobb gondom azonban egy 4:3 arányú LCD monitor lenne, mert rajzokhoz nagyon nehezen tudom ezt a 10"-os képernyőt használni, ráadásul a fele ernyőt elfoglalják az eszköz ikonok."

A legnagyobb hódolatom jeléül, amit nem tudom mivel érdemelted ki már nem emlékszem mert öregszem, adok neked ajándékba egy 15"-os 4:3 képarányú LCD monitort. :-)
Majd valamelyik nap átgurulok vele kis faludba.

Az Eee PC-nek van külső monitor csatlakozója.

73' Tóni

Az a bajom, hogy nekem ez így magas, mint a majomnak a tekerős kút. Ráadásul olyan mini laptopom van, amiben nincs hagyományos winchester, sőt CD-DVD olvasó-író sem, hanem 2 db USB csatlakozó. (Asus Eee PC) Erre csak Pendrive-vel, vagy hálózaton keresztül lehet bármit feltölteni.
A legnagyobb gondom azonban egy 4:3 arányú LCD monitor lenne, mert rajzokhoz nagyon nehezen tudom ezt a 10"-os képernyőt használni, ráadásul a fele ernyőt elfoglalják az eszköz ikonok.
Azok nélkül pedig nem tudok rajzolni.

Nem elérhető HA8KQ

• Newbie
  • *
  • Hívójel megszerzésének időpontja: 1992
« Válasz #5 Dátum: 2015-07-19, 17:42:23 »
2000 augusztusában nálam hatott a BSA kampány és megvettem a SuSE 7.2-t!
Azóta csak Linuxot használok.
Amit itt nem tudok megoldani arra nincs szükségem!
Egy átlag felhasználónak lövése sincs  arról, hogy mi megy a háttérben.
Számomra lényeges a jogtisztaság, és a viszonylagos védettség a támadások ellen.

Műkedvelő

• Vendég
« Válasz #6 Dátum: 2015-07-20, 01:55:37 »
Hogyan válthatok Debianról Ubuntura? Egyszerűen csak telepítéssel? Tehát felírom az .iso-t az akármilyen hordozóra és a szokásos módon telepítek?

Nem elérhető HG4FC, Tóni

• Administrator
  • Hero Member
« Válasz #7 Dátum: 2015-07-20, 07:36:17 »
Szia Ervin,

Igen. Megírod az .iso-ból a bootolható médiát, lehet PEN drive is ha tud a géped USB-ről bootolni.

Ehhez mellékelek egy kis programot amivel .iso segítségével boot PEN drivet-ot lehet készíteni.
Nem kell telepíteni, csak kicsomagolni és futtatni. (Windows-os).

Bármilyen oprendszer boot telepítőt lehet készítbeni PEN drive-ra.

73' Tóni

Műkedvelő

• Vendég
« Válasz #8 Dátum: 2015-07-20, 15:27:00 »
Kösz!
Igen, a latop tud pendrájvra bootolni, kis csalással. Az USB floppyt kell megadni, mert olyan opció nincs, hogy pedrive. Aztán arról frankón be is hívta a Debian.iso-t.

Nem elérhető 8lmq

• Newbie
  • *
« Válasz #9 Dátum: 2015-07-21, 17:26:12 »
Hogyan válthatok Debianról Ubuntura? Egyszerűen csak telepítéssel?

Igen csak előtte nem árt ha van egy mentésed a /HOMEban lévő saját adataidról.
Jobb esetben már van egy ilyen partíciód .
Ha nincs akkor érdemes mentést csinálnod!
A következő rendszertelepítéskor hozzál létre 2 külön partíciót egyet a rendszernek a /  (20-30GB) a másikat pedig a /HOME nak(maradék tárhelyből).
Ekkor bármikor tudsz rendszert váltani a / alatt a HOME particiód sértetlenebb marad és nem kell mentegetni se.

Műkedvelő

• Vendég
« Válasz #10 Dátum: 2015-07-21, 23:53:42 »
A Debiant tegnap telepítettem, tehát még semmi munkám nincs a lemezen. Előtte nem bírtam sehogy sem az Ubuntuval, azért hagytam fel vele. Aztán a Debian telepítésekor rájöttem, hol a gond. De gyanítom, hogy rádióamatőr szempontból tök mindegy, hogy Debian-e vagy Ubuntu. De ha nem volna igazam, szóljatok! Pl. egyszerűbb-e hozzáférni és telepíteni a rádióamatőr szoftvereket Ubuntuval?

Nem elérhető HG4FC, Tóni

• Administrator
  • Hero Member
« Válasz #11 Dátum: 2015-07-22, 08:56:47 »
Szia Ervin,

A telepítés szempontjából nincs szinte semmi különbség a két rendszer között.

Grafikus felülettel akarod használni?

Ha igen, akkor is a legkedvesebb barátod a terminál program lesz.

A Linux programok telepítése nem a Windows-ban megszokott tovább gomb egérrel nyomkodása.

Többféle képen történhet, attól függően, hogy az adott programot a készítője hogyan alkotta a telepítést illetően.

Az esetek jelentős részében a Debian esetében az apt-get install ha az adott program bekerült a hivatalos csomagok közé. Egyéb esetben lehet, hogy fordítani kell forrásból, vagy ha a készítő használja a GIT rendszerét, akkor klónozással is lehet onnan telepíteni.

73' Tóni

Műkedvelő

• Vendég
« Válasz #12 Dátum: 2015-07-22, 12:27:01 »
A RasPi-n is ez futott. Nem a Linuxot utáltam meg, hanem a RasPi-t. Senkinek nem ajánlom semmire. Azon túl, hogy a Linuxhoz tanulni kell egy, alaposan megkeserítette az életemet, hogy amit a RasPira mint működő rendszerre költöttem, abból vehettem volna egy laptopot.
Éjszaka végigkérdeztem a netet rádióamatőr programokat keresgélve. Amire szükségem van, azt apt-get installal el lehet érni. Kb. 6-8 szoftver.
Olyant nem választok, ami megköveteli a Python programozói tudást. Rádiózni akarok, nem programozni!

Műkedvelő

• Vendég
« Válasz #13 Dátum: 2015-07-23, 00:43:08 »
A laptop hangkártyája nem jó. Egy USB hangkártyát használnék, de nem szólal meg. Hiába állítootam át a Rendszergazda Terminálban az Alsamixerrel Generic USB Audio Device-re. Kilépés után mindig visszaáll a nem működő alaplapi hangkártyához.